Vem är Jesus, vad är jag?

Inspelningen härstammar från en predikan Alingsås Pingstkyrka 6 april 2008.

I denna predikan tog jag upp vem Jesus är och vad vi människor är i relation till honom. Det jag vill visa på är Bibelns syn på två saker:

  • Dels att vi människor bara är människor och att vi aldrig kan bli eller kommer att bli något annat än människor. Och att det är en stor skillnad på en människa och Gud.
     
  • Det andra jag vill visa på är att Jesus är Gud. Han är ett med Herren Gud i Gamla Testamentet. Han är hela Bibelns Gud. Han är både Skaparen och den som ledde Mose i öknen.

Dessa två sanningar är oerhört viktiga att ha med sig som kristen för att stå pall mot många av de villfarelser och villoläror som ständigt attackerar den sanna kristna tron.

/Lennart


Klicka på denna länk för att lyssna om du inte ser en spelare ovan eller högerklicka för att ladda hem ljudfilen (mp3).

Läs textversion av predikan